Dřevostavby Biskup 

Dřevostavba je život

Mýty o pasivních domech

Mýty o pasivních domech

Stejně, jako se vypráví spousta příběhů o dřevostavbách, tradují se nejrůznější „zaručené pravdy" o pasivních domech.

 

Otevírat či neotevírat okna?

Největším hitem je jednoznačně argument, že v pasivním domě nemůžeme otevírat okna a větrat přirozeně. Tato informace možná vznikla v době, kdy byl tento koncept v plenkách, nebo je jen důsledkem neznalosti a špatného pochopení věci. Faktem zůstávám, že v pasivním domě můžeme větrat okny kdykoli chceme. Rozdíl je, že nás k tomu nenutí špatná kvalita vzduchu v interiéru. Přísun kvalitního vzduchu je zajištěn nepřetržitě a nejsme tedy otroky domu, nemusíme myslet na to, že je zase potřeba otevřít okno (což se děje většinou ve chvíli, kdy je vzduch v místnosti již velmi nekvalitní). To je výhoda právě v zimě, kdy nechceme, aby nám utíkalo ven cenné teplo.

Často se v některých místech domu aplikují neotevíravá okna kvůli snížení ceny. Vždy je však dbáno na to, aby v místnosti byla možnost větrat jiným oknem. Všechna tato rozhodnutí jsou na nás, stejně jako míra využití přirozeného větrání okny.

 

Dům nemusí být stroj

Energetické domy budí dojem, že jsou nabité technologiemi, prošpikované rozvody vzduchotechniky a mají s přirozeným způsobem života pramálo společného. Takhle to však vůbec být nemusí. Pro veškeré rozvody i technické vybavení platí: čím jednodušší, tím lepší. Krátké vzdálenosti a jednoduchá schémata usnadní údržbu, zkrátí použité prvky a tím sníží investice, veškeré zařízení se v jednodušším systému snáze optimalizuje. Zkrátka v jednoduchosti je síla a nízkoenergetické bydlení není výjimkou.

V případě pasivních, nulových a aktivních domů navíc pokrýváme tak malou potřebu tepla, že nemusíme budovat ani složité otopné soustavy.  

 

Zbytečně vysoká investice? Nebuďme krátkozrací...

Možná na začátku váháme, zda se vyplatí do domu tolik investovat. Řešíme návratnost i smysluplnost takové investice. Doba se rychle mění a spolu sní požadavky na komfort i technologické možnosti. Je tedy logické vložit své peníze do trvalých a smysluplných hodnot, aby vliv času byl co nejmenší.

Dům z kvalitních materiálů a konstrukcí vybavený jednoduchým, ale dobře vybraným systémem pro vytápění a ohřev vody, který spotřebuje minimum energie, využívá přírodní zdroje a stojí vás měsíčně směsné náklady, navíc poskytuje zdravé zázemí pro vaši rodinu, lze jen těžko označit za neuváženou a zbytečnou investici. 

developed by honeypot.cz

home