Dřevostavby Biskup

AIR HOUSE 2013

Úvod / Realizace / Air House 2013

Experimentální dům Fakulty architektury ČVUT. Energeticky soběstačný solární dům z masivních dřevěných panelů CLT.

AIR House představuje malý dům s velkorysým venkovním prostorem určený pro dvoučlennou domácnost 50+, tedy v zásadě pro generaci našich rodičů. Dům je navržen jako chata pro ekologicky smýšlející lidi na vrcholu produktivního věku, která může v důchodu sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení. Inspirací je česká tradice chatařství a chalupářství. Díky malým rozměrům a jednoduchému tvaru lze dům také postavit na běžně velké zahradě jako výminek. Vnitřní dispozice kombinuje jeden obytný prostor a prefabrikovaný technologický modul s koupelnou, technickou místností, venkovní kuchyní a skladem. Velká terasa funguje jako rozšíření vnitřního prostoru.

Více o projektu a spolupráci se dočtete níže.

Ocenění

Dům týmu studentů z ČVUT získal první místo v kategorii “architektura” soutěže Solar Decathlon 2013 a v souhrnném hodnocení obsadil krásné třetí místo.

AIR House získal ocenění veřejnosti v soutěži Stavba roku 2015.

Foto: Martin Cen, airhouse.cz a archiv DB

Z archivu

(2. 7. 2013)

Jsme studenti Českého vysokého učení technického v Praze a jako první tým z České republiky jsme se probojovali do finále mezinárodní soutěže Solar Decathlon. Pořádaná ji americké Ministerstvo energetiky (U.S. Department of Energy) a 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa v ní má za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Náš soutěžní dům AIR House stavíme v Čechách a povezeme do USA, kde budeme v říjnu 2013 v Kalifornii soutěžit s ostatními týmy.

Naše spolupráce s Dřevostavby Biskup začala před více než rokem. Společnost doporučil hlavní architekt týmu jako špičkového českého dodavatele, který se rád pouští do složitých a unikátních projektů. Tip se opravdu osvědčil! S jednatelem společnosti Ing. Jaroslavem Jiruškou jsme pak v průběhu roku konzultovali jednotlivé fáze projektu a na konci května 2013 jsme v montážních halách Dřevostavby Biskup v Mníšku pod Brdy začali proměňovat naši vizi ve skutečnost.

AIR House je celý vyrobený ze dřeva: nosná konstrukce, tepelná izolace, fasáda i vnitřní povrchy. Hlavní nosnou konstrukci tvoří masivní dřevěné CLT (Cross Laminated Timer) panely, s jejichž opracováním a montáží mají Dřevostavby Biskup dlouholetou zkušenost. Také za to, že v panelech jsou vyřezané všechny potřebné otvory a vyfrézované drážky, vděčíme technikům Dřevostavby Biskup, kteří panely na CNC (Computer Numerical Control) strojích opracovali.

Dřevostavby Biskup nám fandí a vděčíme jim za mnohé. Díky jejich vstřícnému a velkorysému přístupu, jsme mohli v době, kdy několik týdnů v kuse pršelo, a Čechy postihly povodně, v suchu jejich montážní haly pracovat na nosné konstrukci. K ruce jsme měli zkušeného tesaře, který nám poskytl cenné odborné rady. Na konci června se stavba soutěžního domu přesunula do pražských Dejvic, přímo před Fakultu architektury. Dům stavíme vlastními silami a bez Ing. Jirušky, který i při vedení velké firmy, neváhá a stráví s námi na stavbě několik dní, by stavba vůbec nebyla možná.

Máme velké štěstí, že jsme potkali tak skvělé lidi, kteří dávají našemu projektu spoustu zkušeností, času a energie! 

Ing. arch. Kateřina Rottová
PR týmu ČVUT Solar Decathlon
www.facebook.com/SolarDecathlon2013.Prague  
www.youtube.com/TeamCTUSD2013  
www.vimeo.com/ctusolardecathlon2013  
www.flickr.com/ctusolardecathlon2013  

Jak se staví energeticky soběstačný dům? Ptejte se autorů Air House

(15. 7. 2013)

Ve středu 17. 7. bude experimentální dům před budovou Fakulty architektury ČVUT studenty slavnostně pokřtěn a otevřen veřejnosti. Později bude dům demontován a pak převezen do USA, kde se tým ČVUT účastní mezinárodní soutěže Solar Decathlon.

Až do středy 17. 7. 2013 můžete pokládat týmu dotazy na serveru lidovky.cz. Navštívit můžete výstavu v Národní technické knihovně, kterou brzy doplní i samotný soutěžní dům před budovou fakulty architektury.

AIR House pokřtěn a chystá se za oceán

(26. 7. 2013)

Přinášíme novinky z příprav na solární desetiboj, o kterém jste se již na našich stránkách dočetli.

17.července byl soutěžní dům slavnostně pokřtěn. Poslední červencový týden bude AIR House rozmontován a všechny dřevěné části hygienicky ošetřeny pro vývoz do USA. Celá stavba se zabalí do šesti námořních kontejnerů a vlakem se odveze do německého Bremerhavenu, odkud popluje přes Panamský průplav do Kalifornie. Dům v kontejnerech má do Los Angeles dorazit 13. září 2013. Poté budou mít studenti pouhých 9 dní na jeho smontování a uvedení do provozu. Finále soutěže Solar Decathlon se koná 3. – 13. října 2013.

Po návratu do České republiky bude soutěžní stavba jako součást nově vznikajícího Univerzitního centra energeticky efektivních budov k dispozici studentům ČVUT pro potřeby výzkumu.

Soutěž má i dobrý mediální ohlas v TV, rádiu, tisku, na internetu. Vybíráme:

Bydlení budoucnosti? Sluneční dům českých studentů míří na prestižní soutěž. CT24.cz 17. 7. 2013.

Rozhovor Dalibora Hlaváčka v ČRO Dvojka. Odpoledne s Dvojkou 18. 7. 2013 (rozhovor začíná v čase 6:40).

AIR House se vydal na cestu

(19. 8. 2013)

Do pohybu se dal AIR House v pátek 26. července, kdy byl před fakultou naplněn první kontejner. O týden později opustila staveniště poslední část domu – technologický box, který se přímo z Dejvic vydal na tahači low-deck do Hamburgu.

Celý AIR House je sbalen do sedmi námořních kontejnerů o délce 40 stop (12,2 m). Dům, technologie, nářadí pro stavbu v USA i zařízení, kterým se vybaví interiér na veřejnou přehlídku.

Nákladní loď HALIFAX EXPRESS, se kterou se vydaly kontejnery přes oceán, odplula v sobotu 10. srpna ve 22:30. AIR House má před sebou 27 dní dlouhou plavbu. Urazí během ní 10 511 námořních mil (19 466 km) a zastaví se v šesti světových přístavech. Jeho cesta povede z Hamburgu do belgických Antverp, přes Atlantický oceán do kanadského Halifaxu. Odtud popluje podél východoamerického pobřeží se zastávkami v Norfolku a Savannah. Na konci srpna se bude pohybovat v oblasti Karibského moře, odkud projede Panamským průplavem do Tichého oceánu. Z mexického přístavu Manzanillo bude sledovat západní pobřeží USA až do Los Angeles, kde je přistání naplánováno na pátek 6. září. Cestu AIR House bylo možné sledovat v reálném čase na stránkách Marine Traffic na interaktivní mapě.

Zatímco se bude soutěžní dům plavit do Kalifornie, tým čeká plánování pobytu v USA a trénink. Připravuje se podrobný plán stavby, rozdělení do pracovních čet, nácvik postupu stavby a prezentace AIR House při veřejných prohlídkách.

Videa soutěžního týmu ČVUT

(29. 8. 2013)

Zatímco se AIR House plaví do Kalifornie, můžete, vážení návštěvníci, shlédnout video, které tým ČVUT natočil v průběhu stavby tohoto soutěžního domu v Dejvicích.

www.youtube.com/TeamCTUSD2013  

Air House uspěl!

(13. 10. 2013)

První místo v kategorii “architektura” je skvělý počin. V souhrnném skóre je tým, jak se říká, na bedně. Blahopřejeme celému týmu ke třetímu místu! Společnost Dřevostavby Biskup, s.r.o. pokládá za čest být jeho součástí.

Mladí architekti z Čech ohromili Kalifornii. Z USA si vezou několik cen

Máte zájem o spolupráci?

+420 318 695 122

info@drevostavbybiskup.cz