Dřevostavby Biskup

BISTRO FICHTL

Úvod / Realizace / Bistro Fichtl

Rodinná kavárna v blízkosti stezky pro cyklisty, vedle které naleznete i rodinný dům majitelů, který jsme také realizovali.

www.bistrofichtl.cz


Bistro Fichtl se nachází v nejzápadnějším koutě České republiky u Aše v obci Vernéřov nedaleko tzv. lázeňského trojúhelníku. Jednopodlažní stavba s plochou zelenou střechou je umístěna na rozcestí turistických a cyklistických tras, přesně v místě pro příjemnou zastávku na dobrou kávu nebo něco malého k snědku.

Ale jak to vlastně začalo…

Na začátku bylo založení neziskové organizace SMRČINY a také skutečnost, že právě zde strávila majitelka celé své dětství. Cílem neziskové organizace je rozvoj mikroregionu, který oplývá nedotčenou přírodou, a posílení povědomí o dramatické historii této lokality.

Majitelé se zhruba před pěti lety rozhodli, že toto místo je pro ně to pravé, ateliér Prodesi Domesi navrhl dřevostavbu rodinného domu, realizace se chopila společnost Dřevostavby Biskup. Stavba bistra v těsném sousedství se stejným zhotovitelem byla logickým vyústěním plánů, jak místo kultivovat.

Od začátku byli přesvědčeni, že chtějí dřevostavbu, vlastně o jiné alternativě neuvažovali, a to i v případě druhé stavby kavárny, nebo chcete-li bistra.

Bistro je postaveno na základech historie Sudet. A to doslova. Při stavbě narazili na původní základy, kvůli kterým se muselo pár věcí poupravit. Stávalo zde velké zemědělské stavení, jehož majitelé byli po válce odsunuti. Kameny ze stavení byly použity na zahradě a před kavárnou.

Kavárnu si navrhovali sami, s uspořádáním a orientací pomáhal místní architekt Ing. Petr Kostner, s technickou konzultací potom Ing. Radek Pikhart.

Potřebovali jsme vytvořit pro naši neziskovou organizaci i pro bistro pevnou obálku, snažili jsme se přistupovat k návrhu s respektem k místu, k přírodě, k historii, ale zároveň moderně.“, vysvětluje majitelka. Majitelka peče a miluje gastronomii, což právě zde zúročí, bistro si budou provozovat sami.

Okolí kavárny a jeho úpravu provedli sami majitelé. Každý umístěný kámen prošel jejich rukama. Při návštěvě je myšleno i na děti, pro které je připraveno pískoviště, a další atraktivity ještě do samotného otevření přibydou. Bylinkové záhony před kavárnou využije majitelka pro přípravu občerstvení, v plánu je využití co nejvíce regionálních produktů, kvalitní káva, domácí zákusky i večerní menu.

Interiér kavárny je navržen majitelkou, kuchyň pak realizoval místní truhlář. Uvnitř nás uvítá prosvětlený interiér s nádherným výhledem na rybník.

Jak hodnotíte průběh výstavby a spolupráci?

Do roka od návrhu je hotovo. V listopadu 2019 stavba začala, samotná výstavba pak trvala 6 měsíců. Oceňujeme rychlost výstavby. Ráda bych zmínila skvělou spolupráci s Dřevostavbami Biskup. Nikdy jsme nezaznamenali žádné výmluvy, vše šlapalo, jak mělo“, říká majitelka.

Otevření kavárny – duben 2021.

Pozn.
Autor návrhu sousedícího RD: Prodesi Domesi
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.

Technické údaje:

Užitná plocha: 47,6 m2
Zastavěná plocha: 59,6 m2
Teplo a větrání: vytápění krbovými kamny

 

Skladba stěny: DEKPANEL D 81_F – izolace STEICO Therm tl. 200 mm – UV fasádní fólie – modřínové latě 40 mm – palubky sibiřský modřín profil Rhombus 28×68 mm

Foto: Kateřina Šoulová

Máte zájem o spolupráci?

+420 318 695 122

info@drevostavbybiskup.cz